Towarzystwo Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie
 • Hejnał

  Podczas Walnego Zebrania Towarzystwa Przyjaciół Zamku Królewskiego w Warszawie, w 2011 roku powstała Sekcja Przyjaciół Hejnału Warszawy „Klub HEJNAŁ”. Koordynatorem do spraw hejnału został pan Grzegorz Malinowski, a członkami panowie: Piotr Pabich, Tomasz Kirszling, Robert Kostrzębski i Dariusz Sobolewski.

  Inicjatywa powstania Hejnału Warszawy wyszła ze środowiska byłych żołnierzy Powstania Warszawskiego Zgrupowania AK "Chrobry II". Panowie: Henryk Łagodzki, Wiesław Newecki, Kazimierz Przedpełski
  i Adam Zalewski doprowadzili do ogłoszenia przez ówczesnego rektora Akademii Muzycznej prof. Andrzeja Chorosińskiego konkursu na melodię hejnału. Laureatem został kompozytor prof. Zbigniew Bagiński.

  Po raz pierwszy Hejnał zabrzmiał z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie 3 maja 1995 r. Odtąd codziennie o godzinie 11.15 z zamkowej wieży rozlega się melodia oparta ma motywach Warszawianki z 1830 r.

  Inicjatorzy powstania Hejnału, a także jego wykonawcy stali się aktywnymi członkami Towarzystwa Przyjaciół Zamku.

  Dzięki staraniom panów Wiesława Neweckiego i Henryka Łagodzkiego w 2010 r. miasto Warszawa odkupiło prawa do kompozycji od autora (pan prof. Zbigniew Bagiński przekazał pełną kwotę honorarium na rzecz TPZ, za którą zakupiono porcelanowy świecznik do Apartamentów Księcia Józefa), jednocześnie stając się pełnoprawnym właścicielem hejnału. Jego inicjatorzy i wykonawcy ustanowili nad nim opiekę w postaci Sekcji „Klub HEJNAŁ”.

  Sekcja ta ma dbać o:

  • należycie wysoki poziom wykonawstwa melodii,

  • instrument ofiarowany zamkowi przez organizatorów,

  • pamięć inicjatorów hejnału.

  Staraniem Sekcji Hejnału w 2016 r. Zarząd TPZ podjął decyzję o sfinansowaniu remontu instrumentu, na którym wykonuje się tę melodię.

  23.luty.2017
 • Paterka w formie liścia

  Miśnia, ok. 1745, sygn..: znak wytwórni – dwa skrzyżowane miecze malowane podszkliwnie kobaltem, wycisk 61 (19) ryte 21
  Porcelana malowana naszkliwnie, złocona, dekoracja plastyczna
  Nr inw. ZKW/4863, dar Tow. Przyjaciół ZKW marzec 2006 r.

  19.lipiec.2016
 • Lichtarz

  Miśnia, ok. 1780, sygn..: znak wytwórni – dwa skrzyżowane miecze malowane podszkliwnie kobaltem Z GWIAZDKĄ I KROPKĄ
  Porcelana malowana naszkliwnie, zdobiona reliefem, złocona
  Nr inw. ZKW/4941, dar Tow. Przyjaciół ZKW luty 2009 r.

  01.lipiec.2016